Co powinieneś wiedzieć o oponie zapasowej?
Na drogach mogą zdarzyć się różne sytuacje, a ta kiedy dochodzi do przebicia opony, wcale nie należy do takich rzadkości. Dlatego też, powinniśmy być odpowiednio przygotowani na taką sytuację i zawsze mieć przy sobieoponę zapasową. Wówczas będziemy mogli ją od razu wymienić, a co się z tym wiąże, będziemy mogli dalej kontynuować naszą podróż. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że opony zapasowe mogą być różne, a korzystanie z każdej z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli dokładnie się z nimi zapoznamy, to może się okazać, że łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję i wybrać dla siebie taką oponę zapasową, która najlepiej będzie spełniała nasze oczekiwania.
Interesuje nas pełnowymiarowa opona zapasowa?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że możemy korzystać z pełnowymiarowej opony zapasowej. To oznacza, że będzie ona miała taką samą budowę jak pozostałe opony, a więc będziemy musieli jej używać rotacyjnie z innymi oponami, tak aby nie uległa ona zniszczeniu i odkształceniu. Jeśli chodzi o wady korzystania z takiej opony, to z pewnością zalicza się do nich fakt, że zabiera ona sporo miejsca, a to oznacza, że jeśli mamy mały bagażnik, to tym trudniej będzie nam ją zawsze mieć przy sobie, bo nie będziemy mieli miejsca na wkładanie do niego innych rzeczy.
Poza tym, jeśli chcemy mieć taką pełnowymiarową oponę zapasową, to podczas zakupu kolejnego kompletu opon musimy się liczyć z tym, że należy kupić nie 4, a 5 sztuk, tak aby móc mieć tą jedną w zapasie. Ale nie zapominajmy o zaletach. Do nich z pewnością zalicza się fakt, że po jej założeniu nasz samochód nadal będzie się prezentował ładnie i perfekcyjnie, a co jeszcze ważniejsze, nie będziemy musieli martwić się jej szybką wymianą, bo nie będziemy musieli się tutaj stosować do niewielkich odległości, jakie mają miejsce, kiedy korzystamy z opony dojazdowej.
Jakie inne propozycje?
Jeżeli nie chcemy, aby nasza opona zapasowa zabierała nam zbyt wiele miejsca w bagażniku, to powinniśmy zapoznać się z innymi możliwościami. Przede wszystkim możemy skorzystać z pełnowymiarowej opony dojazdowej. Jest to lekka opona z płytkim bieżnikiem. Ma takie same wymiary co reszta opon, jednak musimy pamiętać, że korzystać z niej możemy tylko awaryjnie. Jej największą zaletą jest to, że dzięki swojej pełnowymiarowości nie wpływa negatywnie na działanie ABS, napędu na cztery koła czy układu kontroli trakcji.
Co więcej dzięki temu, że jest lekka, nie obciąża zbytnio pojazdu. Niestety, nadal na jej przechowywanie musimy mieć sporo miejsca, a więc jeśli nie chcemy zapełniać sobie bagażnika, to nie zbyt będzie odpowiadała naszym potrzebom. Dlatego proponowana nam może być kompaktowa opona dojazdowa. Też jest lekka i ma płytki bieżnik, ale za to zajmuje mniej miejsca w bagażniku. Niestety jej mniejszy rozmiar może wpływać na działanie ABS czy układu kontroli trakcji, a dodatkowo możemy z niej korzystać tylko awaryjnie, w celu dojechania do wulkanizatora. Warto zobaczyć jakie opony zapasowe są nam proponowane, czym się one różnią między sobą i która z nich będzie nam najbardziej odpowiadała. Jedno jest jednak pewne. Bez takiej zapasowej opony w bagażniku, nigdzie nie powinniśmy się ruszać.
Jest ona jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu.