Kto powinien zająć się opieką nad seniorem?
Choroba, podeszły wiek, coraz mniej sił witalnych. Istnieje wiele powodów, przez które osoby starsze wymagają opieki. Na jakie rozwiązanie z reguły decyduje się wtedy rodzina? Członkowie rodziny najczęściej starają się samodzielnie objąć opieką seniora. Dzieje się tak, gdyż wiele osób uważa, że samemu wie najlepiej i poradzi sobie z taką opieką, przy okazji odwdzięczając się na przykład rodzicowi za młodzieńcze lata. Sęk w tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opiekowanie się starszą osobą jest naprawdę dużym wyzwaniem. Warto więc rozważyć wszystkie swoje opcje, w tym także zatrudnienie profesjonalnego opiekuna bądź dom spokojnej starości.
Choć na pierwszy rzut oka oba te rozwiązania wydają się być kontrowersyjne, w obu przypadkach mowa jest o zaletach, których nie możemy nie docenić. Oczywiście samodzielne zajmowanie się osobą starszą jest dobre i szlachetne, lecz musimy być do tego odpowiednio przygotowani. W przeciwnym razie bardzo szybko do zmęczenia fizycznego przyjdzie także zmęczenie psychiczne. Warto pamiętać, że w zależności od stanu zdrowotnego seniora, nasza pomoc może przybierać naprawdę różny zakres. Początkowo to może by ć tylko okazjonalne wsparcie, lecz wraz z wiekiem osoba starsza ma coraz mniej sił i potrzebuje coraz więcej pomocy. Na dodatek, osoby schorowane bardzo często wymagają opieki w zasadzie nieustannie.
Tymczasem nie każdy jest w stanie pogodzić taką opiekę z pracą, a przecież w tym wszystkim trzeba mieć jeszcze czas dla siebie, małżonka czy dzieci. Samodzielna opieka nad osobą starszą nie zawsze będzie więc trafionym rozwiązaniem.
Wysłanie seniora do domu opieki – za i przeciw
Niektórzy decydują się więc na to, aby senior otrzymał profesjonalną opiekę na przykład w domu opieki, potocznie zwanym domem spokojnej starości. Plusy to przede wszystkim duży komfort i wygoda, ale też przede wszystkim profesjonalna opieka medyczna. Z drugiej strony, rodziny bardzo często „porzucają” seniora w takim domu, a potem niezbyt się nim interesują. Tymczasem nie każda osoba starsza chce spędzać swoje dni w tego typu placówkach.
Jeśli więc zdecydujemy się już na takie rozwiązanie, warto zadbać o to, aby senior nie poczuł się odrzucony. Częste wizyty, rozmowa, ale też na przykład zabieranie seniora do siebie przynajmniej na jakiś czas – oczywiście jeśli zdrowie na to pozwala. Wszystko to sprawi, że pobyt w domu opieki wcale nie będzie taki straszny, a wręcz przeciwnie – osoba starsza może na tym naprawdę dużo zyskać. Jest też jeszcze jedna opcja, a mianowicie zatrudnienie zawodowego opiekuna, który będzie zajmował się osobą starszą w domu. To coraz bardziej popularna praktyka, przede wszystkim ze względu na to, że opiekunowie mogą zapewnić naprawdę duże wsparcie dla rodziny, która sama nie daje sobie rady z opieką nad seniorem. Doświadczenie i wiedza opiekuna pozwolą tymczasem na obiektywną ocenę sytuacji i sprawią, że osoba starsza otrzyma profesjonalną pomoc, a rodzina zostanie przynajmniej w części odciążona ze swoich obowiązków.