Podpisanie umowy deweloperskiej

Podpisanie umowy deweloperskiej
warbud-beton.pl Warszawa

Podpisanie umowy deweloperskiej to bardzo ważny krok i powinien być przemyślany, najlepiej kilkukrotnie. Po pierwsze: ewentualne zerwanie umowy ma swoje konsekwencje prawne oraz finansowe. Po drugie: niepłacenie deweloperowi na czas może skończyć się zajęciem naszych obecnych nieruchomości i kont bankowych przez komornika. Dlatego jeżeli już przemyśleliśmy poważnie tę decyzję i jesteśmy gotowi na podpisanie umowy, warto wiedzieć, na co musimy zwrócić uwagę:

  • opinie o deweloperze,
  • prospekt informacyjny,
  • rachunek powierniczy,
  • akt notarialny,
  • zobowiązanie do przeniesienia własności,
  • opis nieruchomości i stanu wykończenia.

Przede wszystkim zanim zgodzisz się podpisać umowę deweloperską, zwróć uwagę na to, jak się nazywa. Nie powinna mieć innej nazwy, niż właśnie umowa deweloperska. Oprócz tego bezwzględnie w samej umowie powinna być informacja na temat nieruchomości, jej dokładny opis oraz stan wykończenia mieszkania lub domu. Dodatkowo warto wcześniej sprawdzić opinie o deweloperze. Warto też zorientować się, jakie wcześniej budynki lub domy postawił i jakie ma opinie od nabywców. Warto również obejrzeć inwestycje kilkuletnie danego dewelopera, żeby sprawdzić, czy wciąż wyglądają tak samo atrakcyjnie. Dodatkowo możemy sprawdzić, czy UOKiK nie wpisał któregoś z postanowień, stosowanych przez dewelopera, do rejestru: sprawdzimy to w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK. Dodatkowo zanim podpisze się umowę z deweloperem, to warto wcześniej dowiedzieć się więcej na temat inwestycji, w ramach której ma powstać nasza nieruchomość. Nazywamy to prospektem informacyjnym. Musimy również odróżnić go od materiałów reklamowych, jak katalogi, broszury, wizualizacje i tym podobne.

Prospekt informacyjny zawiera wszystkie wymagane przez ustawę deweloperską informacje. Są one umieszczone po to, żeby pomóc zorientować się nabywcy we wszystkich szczegółach. To właśnie te informacje stają się częścią umowy deweloperskiej. Każdy deweloper jest zobowiązany do stworzenia takiego prospektu, dlatego jeżeli nie dostałeś go podczas rozmowy: poproś o niego.

Rachunek powierniczy

To niezwykle ważny element. Deweloperzy mają do wyboru cztery rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych. Różnią się one przede wszystkim kosztem prowadzenia oraz stopniem zabezpieczenia interesów nabywcy w razie problemów finansowych dewelopera. Upewnij się więc, na jakim rachunku powierniczym znajdą się wpłacane przez Ciebie pieniądze – w przypadku problemów finansowych wariat zamknięty gwarantuje zwrot większości pieniędzy, które zapłaciliśmy deweloperowi.

Prawo własności

Jest równie ważne, jeżeli nie najważniejsze. Umowa deweloperska musi zawierać zobowiązanie dewelopera do wybudowania budynku oraz do przeniesienia prawa własności lokalu lub domu. Niestety ale zdarzają się przypadki, w których deweloper pomija ten zapis i nie przenosi własności mieszkania lub domu – w takim wypadku nabywca nie będzie miał żadnych praw do lokalu, a po odebraniu go nie będzie miał możliwości zmuszenia dewelopera do przeniesienia własności. Jeżeli chcemy się przed tym ustrzec, to bezwzględnie musimy zadbać o to, żeby ten zapis znalazł się w umowie. Możemy się również zabezpieczyć, korzystając z doradztwa prawnika lub własnego notariusza. Jest to najlepsza opcja dla osób, które nie znają się na przepisach prawnych w dobrym stopniu.